Vishay/Dale RN55E5230DRSL
RN55E5230DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5230DRSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5230DRSL.pdf
Availability of RN55E5230DRSL
QUANTITY
RN55E5230DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5230DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5230DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5230DRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5230DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5230DRSL Details Description
Related parts for RN55E5230DRSL
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 4200UF 40V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS R/A GOLD NATRL datasheet.pdf
TGARD 20,2,0505,A0 12" ROLL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
BOARD HMC743ALP6C 0.7 - 4GHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf