Vishay/Dale RN55E5361DRSL
RN55E5361DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5361DRSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5361DRSL.pdf
Availability of RN55E5361DRSL
QUANTITY
RN55E5361DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5361DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5361DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5361DRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5361DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5361DRSL Details Description
Related parts for RN55E5361DRSL
MOSFET P-CH 50V 9.9A DPAK datasheet.pdf
CONV DC-DC 150W 48VIN 3.3V NEG datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 5.7A 60 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOX S STEEL 38.58"L X 29.13"W datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 600 V datasheet.pdf