Vishay/Dale RN55E53R0BRSL
RN55E53R0BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E53R0BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E53R0BRSL.pdf
Availability of RN55E53R0BRSL
QUANTITY
RN55E53R0BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E53R0BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E53R0BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E53R0BRSL
Related LinksRN55E5, RN55E53R0BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E53R0BRSL Details Description
Related parts for RN55E53R0BRSL
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
STB SENSOR TERM BOARD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 13KV NONSTND datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 32pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 891K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RF-R500 UHF LR RFID READER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf