Vishay/Dale RN55E54R9DBSL
RN55E54R9DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E54R9DBSL
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E54R9DBSL.pdf
Availability of RN55E54R9DBSL
QUANTITY
RN55E54R9DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E54R9DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E54R9DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E54R9DBSL
Related LinksRN55E5, RN55E54R9DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E54R9DBSL Details Description
Related parts for RN55E54R9DBSL
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 22MM 4.0KHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V 0606 datasheet.pdf
OSC VCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE EZLINK F930/4431 LOW BAND datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SO datasheet.pdf
FERRITE CHIP 22 OHM 1500MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf