Vishay/Dale RN55E5620BR36
RN55E5620BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5620BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5620BR36.pdf
Availability of RN55E5620BR36
QUANTITY
RN55E5620BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5620BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5620BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5620BR36
Related LinksRN55E5, RN55E5620BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5620BR36 Details Description
Related parts for RN55E5620BR36
Connector Receptacle 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TDC SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf