Vishay/Dale RN55E5621CRE6
RN55E5621CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5621CRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5621CRE6.pdf
Availability of RN55E5621CRE6
QUANTITY
RN55E5621CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5621CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5621CRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5621CRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5621CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5621CRE6 Details Description
Related parts for RN55E5621CRE6
RES 33K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf