Vishay/Dale RN55E5623FRE6
RN55E5623FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5623FRE6
Brief Description
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5623FRE6.pdf
Availability of RN55E5623FRE6
QUANTITY
RN55E5623FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5623FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5623FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5623FRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5623FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5623FRE6 Details Description
Related parts for RN55E5623FRE6
CAP FILM 20UF 10% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL TEST ADAPTER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1500UF 35V 12,5X35MM 105C 8000H datasheet.pdf