Vishay/Dale RN55E5691BRE6
RN55E5691BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5691BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5691BRE6.pdf
Availability of RN55E5691BRE6
QUANTITY
RN55E5691BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5691BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5691BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5691BRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5691BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5691BRE6 Details Description
Related parts for RN55E5691BRE6
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 85KSPS SHTDN 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf