Vishay/Dale RN55E5763DB14
RN55E5763DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5763DB14
Brief Description
RES 576K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5763DB14.pdf
Availability of RN55E5763DB14
QUANTITY
RN55E5763DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5763DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E5763DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5763DB14
Related LinksRN55E5, RN55E5763DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5763DB14 Details Description
Related parts for RN55E5763DB14
KIT HEATSHRINK 3M 55 PC 275' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 43V SNT-4A datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf