Vishay/Dale RN55E5823BRE6
RN55E5823BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5823BRE6
Brief Description
RES 582K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5823BRE6.pdf
Availability of RN55E5823BRE6
QUANTITY
RN55E5823BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5823BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5823BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)582k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5823BRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5823BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5823BRE6 Details Description
Related parts for RN55E5823BRE6
RES SMD 143K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 2 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf