Vishay/Dale RN55E5832BBSL
RN55E5832BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5832BBSL
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5832BBSL.pdf
Availability of RN55E5832BBSL
QUANTITY
RN55E5832BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5832BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5832BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5832BBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5832BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5832BBSL Details Description
Related parts for RN55E5832BBSL
IC DIFF LINE DRVR/RCVR 14-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLR 1/8" X 100' datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 3GN/50 AR UC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf