Vishay/Dale RN55E5900BRSL
RN55E5900BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5900BRSL
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5900BRSL.pdf
Availability of RN55E5900BRSL
QUANTITY
RN55E5900BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5900BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5900BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5900BRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5900BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5900BRSL Details Description
Related parts for RN55E5900BRSL
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf