Vishay/Dale RN55E5901DBSL
RN55E5901DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5901DBSL
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5901DBSL.pdf
Availability of RN55E5901DBSL
QUANTITY
RN55E5901DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5901DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5901DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5901DBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5901DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5901DBSL Details Description
Related parts for RN55E5901DBSL
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ SNWV SMD datasheet.pdf