Vishay/Dale RN55E5901FB14
RN55E5901FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5901FB14
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5901FB14.pdf
Availability of RN55E5901FB14
QUANTITY
RN55E5901FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5901FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E5901FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5901FB14
Related LinksRN55E5, RN55E5901FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5901FB14 Details Description
Related parts for RN55E5901FB14
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
WAFER SW DP-6POS SHORTING .25A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 680MA 329 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT-23-3 datasheet.pdf
THERMAL TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf