Vishay/Dale RN55E5901FRE6
RN55E5901FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5901FRE6
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5901FRE6.pdf
Availability of RN55E5901FRE6
QUANTITY
RN55E5901FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5901FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5901FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5901FRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5901FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5901FRE6 Details Description
Related parts for RN55E5901FRE6
MOSFET N-CH 30V 50A TO-220 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" SGL 574NM GRN SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 343A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED MNT PNT A21X1/4" 8S datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf