Vishay/Dale RN55E5971CBSL
RN55E5971CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5971CBSL
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5971CBSL.pdf
Availability of RN55E5971CBSL
QUANTITY
RN55E5971CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5971CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5971CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5971CBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5971CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5971CBSL Details Description
Related parts for RN55E5971CBSL
TOOL EXTRACTION CPC SERIES 3 datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN JACKSCREW M3.5 SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 22 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf