Vishay/Dale RN55E6042BBSL
RN55E6042BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6042BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6042BBSL.pdf
Availability of RN55E6042BBSL
QUANTITY
RN55E6042BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6042BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6042BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6042BBSL
Related LinksRN55E6, RN55E6042BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6042BBSL Details Description
Related parts for RN55E6042BBSL
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PB ELASTIC RETAINER datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 20MM-200MM PREWIR datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 5W datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf