Vishay/Dale RN55E6042BRSL
RN55E6042BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6042BRSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6042BRSL.pdf
Availability of RN55E6042BRSL
QUANTITY
RN55E6042BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6042BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6042BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6042BRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6042BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6042BRSL Details Description
Related parts for RN55E6042BRSL
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MEDPULSE datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 909 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf