Vishay/Dale RN55E6120BB14
RN55E6120BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6120BB14
Brief Description
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6120BB14.pdf
Availability of RN55E6120BB14
QUANTITY
RN55E6120BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6120BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6120BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6120BB14
Related LinksRN55E6, RN55E6120BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6120BB14 Details Description
Related parts for RN55E6120BB14
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER DISPLAY LED 44PLCC datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LATCHED DRIVER 8BIT 28-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf