Vishay/Dale RN55E6120BB14
RN55E6120BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6120BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6120BB14.pdf
Availability of RN55E6120BB14
QUANTITY
RN55E6120BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6120BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6120BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6120BB14
Related LinksRN55E6, RN55E6120BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6120BB14 Details Description
Related parts for RN55E6120BB14
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 65W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBG datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf