Vishay/Dale RN55E6190BRSL
RN55E6190BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6190BRSL
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6190BRSL.pdf
Availability of RN55E6190BRSL
QUANTITY
RN55E6190BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6190BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6190BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6190BRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6190BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6190BRSL Details Description
Related parts for RN55E6190BRSL
TERM SOLDERINAL .116" .250"L datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf