Vishay/Dale RN55E6191BR36
RN55E6191BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6191BR36
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6191BR36.pdf
Availability of RN55E6191BR36
QUANTITY
RN55E6191BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6191BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E6191BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6191BR36
Related LinksRN55E6, RN55E6191BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6191BR36 Details Description
Related parts for RN55E6191BR36
SPEAKER ROUND 20MM 7 OHM .2W datasheet.pdf
IC 2.63V PROCESSOR MON 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 12V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 14A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
SENS ACCLRMTER PIEZO SEAL 050G datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.865 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.7A 270 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf