Vishay/Dale RN55E6191BRE6
RN55E6191BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6191BRE6
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6191BRE6.pdf
Availability of RN55E6191BRE6
QUANTITY
RN55E6191BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6191BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6191BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6191BRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6191BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6191BRE6 Details Description
Related parts for RN55E6191BRE6
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 6POS SINGLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 10MH 2.5A VERT datasheet.pdf