Vishay/Dale RN55E6192BRSL
RN55E6192BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6192BRSL
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6192BRSL.pdf
Availability of RN55E6192BRSL
QUANTITY
RN55E6192BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6192BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6192BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6192BRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6192BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6192BRSL Details Description
Related parts for RN55E6192BRSL
SLEEVE EXP FR BLK 0.25"(6.4MM) datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW SCKT M3 AMPLIMITE datasheet.pdf
BOX ABS/PBT 17.71"L X 13.78"W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CGRID SMT HDR W/S.PEG TIN 8CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf