Vishay/Dale RN55E6232DB14
RN55E6232DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6232DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6232DB14.pdf
Availability of RN55E6232DB14
QUANTITY
RN55E6232DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6232DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6232DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6232DB14
Related LinksRN55E6, RN55E6232DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6232DB14 Details Description
Related parts for RN55E6232DB14
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 16BIT 40-QVSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HR 12POS 2.5MM 24AWG datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.3A PQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V VSOF5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP (BB-423-08) datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf