Vishay/Dale RN55E6232DRE6
RN55E6232DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6232DRE6
Brief Description
RES 62.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6232DRE6.pdf
Availability of RN55E6232DRE6
QUANTITY
RN55E6232DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6232DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6232DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6232DRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6232DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6232DRE6 Details Description
Related parts for RN55E6232DRE6
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CUTTER SIDE TPRD SEM-FLSH 5.5" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 1.2A CPH3 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf