Vishay/Dale RN55E6340FBSL
RN55E6340FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6340FBSL
Brief Description
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6340FBSL.pdf
Availability of RN55E6340FBSL
QUANTITY
RN55E6340FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6340FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6340FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6340FBSL
Related LinksRN55E6, RN55E6340FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6340FBSL Details Description
Related parts for RN55E6340FBSL
CONN HEADER 80POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
RES 44.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LINKING CABLE 2M datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LINEAR BROADBAND AMP 8TDFN datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 217LFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf