Vishay/Dale RN55E6341BB14
RN55E6341BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6341BB14
Brief Description
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6341BB14.pdf
Availability of RN55E6341BB14
QUANTITY
RN55E6341BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6341BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6341BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6341BB14
Related LinksRN55E6, RN55E6341BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6341BB14 Details Description
Related parts for RN55E6341BB14
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2500MAH datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf