Vishay/Dale RN55E6342BBSL
RN55E6342BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6342BBSL
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6342BBSL.pdf
Availability of RN55E6342BBSL
QUANTITY
RN55E6342BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6342BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6342BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6342BBSL
Related LinksRN55E6, RN55E6342BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6342BBSL Details Description
Related parts for RN55E6342BBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 55 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
PMI 5.9MM 565NM GRN 28V WT 6" LD datasheet.pdf