Vishay/Dale RN55E6492BR36
RN55E6492BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6492BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6492BR36.pdf
Availability of RN55E6492BR36
QUANTITY
RN55E6492BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6492BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E6492BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6492BR36
Related LinksRN55E6, RN55E6492BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6492BR36 Details Description
Related parts for RN55E6492BR36
IC RECEIVER SGL CONV 32-LQFP datasheet.pdf
IC VOLT PROTECT OVER/UNDER 8-DIP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 1CH TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 30V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GRAY 75' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 30A TO-262 datasheet.pdf
CONN PIN datasheet.pdf
25POS F PI FILT. TY4 SOLDER C datasheet.pdf