Vishay/Dale RN55E6493DR36
RN55E6493DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6493DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6493DR36.pdf
Availability of RN55E6493DR36
QUANTITY
RN55E6493DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6493DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E6493DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6493DR36
Related LinksRN55E6, RN55E6493DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6493DR36 Details Description
Related parts for RN55E6493DR36
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
END PLATE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-3.63V 30A 109W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf