Vishay/Dale RN55E6650BR36
RN55E6650BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6650BR36
Brief Description
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6650BR36.pdf
Availability of RN55E6650BR36
QUANTITY
RN55E6650BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6650BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E6650BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6650BR36
Related LinksRN55E6, RN55E6650BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6650BR36 Details Description
Related parts for RN55E6650BR36
RECT BRIDGE GPP 100V 8A GBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC R6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf