Vishay/Dale RN55E6651BB14
RN55E6651BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6651BB14
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6651BB14.pdf
Availability of RN55E6651BB14
QUANTITY
RN55E6651BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6651BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6651BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6651BB14
Related LinksRN55E6, RN55E6651BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6651BB14 Details Description
Related parts for RN55E6651BB14
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 10V 0201 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONN 96POS DIN FEMALE WW R/A datasheet.pdf
IC DSP FIXED POINT 737FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf