Vishay/Dale RN55E6653FRSL
RN55E6653FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6653FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6653FRSL.pdf
Availability of RN55E6653FRSL
QUANTITY
RN55E6653FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6653FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6653FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6653FRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6653FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6653FRSL Details Description
Related parts for RN55E6653FRSL
RES 2.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG/CHRGR NARROW VDC 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 10 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CARTRIDGE PLUNGER 10/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT PIN datasheet.pdf