Vishay/Dale RN55E66R5FRSL
RN55E66R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E66R5FRSL
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E66R5FRSL.pdf
Availability of RN55E66R5FRSL
QUANTITY
RN55E66R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E66R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E66R5FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E66R5FRSL
Related LinksRN55E6, RN55E66R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E66R5FRSL Details Description
Related parts for RN55E66R5FRSL
IC REG LDO 2.85V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 422 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 140NH 680MA 180 MOHM datasheet.pdf