Vishay/Dale RN55E6731BR36
RN55E6731BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6731BR36
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6731BR36.pdf
Availability of RN55E6731BR36
QUANTITY
RN55E6731BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6731BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E6731BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6731BR36
Related LinksRN55E6, RN55E6731BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6731BR36 Details Description
Related parts for RN55E6731BR36
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC AXIAL datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -46DB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
KEY REPLACEMENT A126 CODE datasheet.pdf
CONN SPLICE THRU FEED datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf