Vishay/Dale RN55E67R3BRE6
RN55E67R3BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E67R3BRE6
Brief Description
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E67R3BRE6.pdf
Availability of RN55E67R3BRE6
QUANTITY
RN55E67R3BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E67R3BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E67R3BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)67.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E67R3BRE6
Related LinksRN55E6, RN55E67R3BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E67R3BRE6 Details Description
Related parts for RN55E67R3BRE6
CONN RECEPT 8POS R/A GOLD SAND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 65MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf