Vishay/Dale RN55E6811FRE6
RN55E6811FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6811FRE6
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6811FRE6.pdf
Availability of RN55E6811FRE6
QUANTITY
RN55E6811FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6811FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6811FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6811FRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6811FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6811FRE6 Details Description
Related parts for RN55E6811FRE6
CORD MINI BANA PLUG PATCH 4" RED datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 420V 400A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TACT ROUND YELLOW datasheet.pdf
TOOL CRIMP .070" TERM 24-26AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES NTWRK 14 RES MULT OHM 9SRT datasheet.pdf
CHAMELEON MULTI-PROTOCOL 2.4GHZ datasheet.pdf