Vishay/Dale RN55E68R1DR36
RN55E68R1DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E68R1DR36
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E68R1DR36.pdf
Availability of RN55E68R1DR36
QUANTITY
RN55E68R1DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E68R1DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E68R1DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E68R1DR36
Related LinksRN55E6, RN55E68R1DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E68R1DR36 Details Description
Related parts for RN55E68R1DR36
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 12" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 9.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
AMMETER 0-100A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf