Vishay/Dale RN55E6980FRSL
RN55E6980FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6980FRSL
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6980FRSL.pdf
Availability of RN55E6980FRSL
QUANTITY
RN55E6980FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6980FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6980FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6980FRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6980FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6980FRSL Details Description
Related parts for RN55E6980FRSL
CABLE TIE INTERMED YELLOW 8.0" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 5A D2PAK datasheet.pdf
0165 APPLIANCE INLET 15A 120C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 50W DO5 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf