Vishay/Dale RN55E69R8FRE6
RN55E69R8FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E69R8FRE6
Brief Description
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E69R8FRE6.pdf
Availability of RN55E69R8FRE6
QUANTITY
RN55E69R8FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E69R8FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E69R8FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E69R8FRE6
Related LinksRN55E6, RN55E69R8FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E69R8FRE6 Details Description
Related parts for RN55E69R8FRE6
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf