Vishay/Dale RN55E7153BBSL
RN55E7153BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7153BBSL
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7153BBSL.pdf
Availability of RN55E7153BBSL
QUANTITY
RN55E7153BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7153BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7153BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7153BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7153BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7153BBSL Details Description
Related parts for RN55E7153BBSL
CONSOLE ALUM UNPAINTED 6"L X 4"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 3M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 1% RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 10POS datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.25M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W DIN datasheet.pdf