Vishay/Dale RN55E7320DRSL
RN55E7320DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7320DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7320DRSL.pdf
Availability of RN55E7320DRSL
QUANTITY
RN55E7320DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7320DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7320DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7320DRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7320DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7320DRSL Details Description
Related parts for RN55E7320DRSL
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ 28QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 75KOHM 0.05% 0.4W J LEAD datasheet.pdf