Vishay/Dale RN55E7412BBSL
RN55E7412BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7412BBSL
Brief Description
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7412BBSL.pdf
Availability of RN55E7412BBSL
QUANTITY
RN55E7412BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7412BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7412BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7412BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7412BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7412BBSL Details Description
Related parts for RN55E7412BBSL
RES SMD 2.8 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC NCO 33MHZ 84-PLCC datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 14HTSSOP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
RES 390K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf