Vishay/Dale RN55E7502BR36
RN55E7502BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7502BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7502BR36.pdf
Availability of RN55E7502BR36
QUANTITY
RN55E7502BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7502BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E7502BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7502BR36
Related LinksRN55E7, RN55E7502BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7502BR36 Details Description
Related parts for RN55E7502BR36
IC INVERTER LV SINGLE SOT23-5 datasheet.pdf
POT 250 OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 15A datasheet.pdf
CONN SCREW RETAINER CLIP 4-40 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 40POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf