Vishay/Dale RN55E7503FRSL
RN55E7503FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7503FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7503FRSL.pdf
Availability of RN55E7503FRSL
QUANTITY
RN55E7503FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7503FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7503FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7503FRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7503FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7503FRSL Details Description
Related parts for RN55E7503FRSL
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 8-UMAX datasheet.pdf
HEADER 60POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf