Vishay/Dale RN55E7503FRSL
RN55E7503FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7503FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7503FRSL.pdf
Availability of RN55E7503FRSL
QUANTITY
RN55E7503FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7503FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7503FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7503FRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7503FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7503FRSL Details Description
Related parts for RN55E7503FRSL
DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT523 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC70 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 60W datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 6V datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK datasheet.pdf
RES 125 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf