Vishay/Dale RN55E7592BB14
RN55E7592BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7592BB14
Brief Description
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7592BB14.pdf
Availability of RN55E7592BB14
QUANTITY
RN55E7592BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7592BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7592BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7592BB14
Related LinksRN55E7, RN55E7592BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7592BB14 Details Description
Related parts for RN55E7592BB14
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 14DFN datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GDT 230V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 1000VA THRM PROTCT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
500 TB WIR PRO THOUGH/T datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138 MOHM datasheet.pdf