Vishay/Dale RN55E75R0FRE6
RN55E75R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E75R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E75R0FRE6.pdf
Availability of RN55E75R0FRE6
QUANTITY
RN55E75R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E75R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E75R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E75R0FRE6
Related LinksRN55E7, RN55E75R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E75R0FRE6 Details Description
Related parts for RN55E75R0FRE6
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM GRAY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf