Vishay/Dale RN55E75R0FRE6
RN55E75R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E75R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E75R0FRE6.pdf
Availability of RN55E75R0FRE6
QUANTITY
RN55E75R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E75R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E75R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E75R0FRE6
Related LinksRN55E7, RN55E75R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E75R0FRE6 Details Description
Related parts for RN55E75R0FRE6
COMPUTER SNGL BD BL2130 IDC HDR datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE FAST 200V 60A DO203AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf